English version
Film om Sveaskolan Instagram                    Kontakt
                   
                   
  Skolan Inför Nästa Läsår Personal Global School Ansökan Startsida Intranät
 
Personal
 
 
Catharina Elgh-Linander
Rektor

Catharina Elgh-Linander
catharina.elgh@sveaskolan.nu
 

Tove Möller
Bitr.Rektor & SYV

Tove
tove.moller@sveaskolan.nu
 
 
 
Rikard Petersson, Klf 8a
Bitr.rektor/Svenska, Sh, Re, Hi, Ge

Rickard
rikard.petersson@sveaskolan.nu
   
   
   
Anita Hjortsberg, Klf 6A
Matematik, Fysik, Biologi och Kemi
Tor Kullin, Klf 6B
Matematik, Biologi, Kemi, Fysik och Teknik

Anita Hjortsberg Tor Kullin
anita.hjortsberg@sveaskolan.nu tor.kullin@sveaskolan.nu
   
   
   
Mattias Andersson, Klf 6C
Matematik, Fysik, Biologi, Kemi och Teknik
Ingela Clarin, Klf 7A
Svenska och Engelska

Mattias Andersson Ingela Clarin
mattias.andersson@sveaskolan.nu ingela.clarin@sveaskolan.nu
   
   
   
Ulf Turesson, Klf 7B
Musik

Magnus Sjöberg, Klf 7C
Samhällskunskap, geografi, historia och religion
Ulf Turesson Rickard
ulf.turesson@sveaskolan.nu magnus.sjoberg@sveaskolan.nu
   
   
   
Magnus Löfgren, Klf 8B
Matematik, Fysik, Biologi, Kemi, Teknik och
Förste Lärare

Maria Agerkrans, Klf 8C
Matematik, Idrott & Hälsa och Förste Lärare

Magnus Maria
magnus.lofgren@sveaskolan.nu maria.agerkrans@sveaskolan.nu
   
   
   
Sara Olausson, Klf 9A
Spanska och Hemkunskap

Tim Henriksen, Klf 9A
Samhällskunskap, geografi, historia och religion
Sara Olausson Tim Henriksen
sara.olausson@sveaskolan.nu tim.henriksen@sveaskolan.nu
   
   
   
Maria Lindsten, Klf 9B
Spanska och Engelska

Jenny Andersen, Klf 9C
Slöjd

Maria Lindsten Jenny Andersen
maria.lindsten@sveaskolan.nu jenny.andersen@sveaskolan.nu
   
   
 
Madelen Lundgren, Klf 9C
Svenska & Administration

Åsa Eriksson, föräldraledig
Idrott & Hälsa och Matematik
Madelen Lundgren Magnus Sjöberg
madelen.lundgren@sveaskolan.nu asa.eriksson@sveaskolan.nu
   
   
   
Fengping Mao Palmblad
Kinesiska
Annika Rehn
Sv & Spec Ped

Fengping Mao Palmblad Annika Rehn
fengping.mao@sveaskolan.nu annika.rehn@@sveaskolan.nu
   
   
   
Karin Munthe
Engelska

Lena Leveau
Slöjd & Elevsupport Hubben
Karin Munthe Lena Leveau
karin.munthe@sveaskolan.nu lena.leveau@sveaskolan.nu
   
   
   
Anna Ohlsson
Idrott och Hälsa & Bild

 
Anna Ohlsson  
anna.ohlsson@sveaskolan.nu  
 
   
   
Maria Lagergren
Kurator

Lise-Lott Douhane
Skolsköterska
Maria Lagergren Lise-Lott Douhane
maria.lagergren@sveaskolan.nu  liselott.douhane@sveaskolan.nu
   
   
   
Patrik Agerkrans
Data-IT och Team Support

Elisabeth Grzechnik
Husmor och Administration
Patrik Elisabeth
patrik.agerkrans@sveaskolan.nu elisabeth@sveaskolan.nu